Adwords reklamlarınıza güvenmeyin

botnet

İnternet üzerinde, özellikle Google aramalarında çıkan Adwords reklamlarınızın verdiği sonuçlara güvenmeyin. Çünkü bu sonuçlar kötü niyetli kimseler tarafından manipüle edilebiliyor. Burda olan sizin ödemiş olduğunuz paralara oluyor. Günde binlerce ziyaretçisi olan ve çok yüksek kazançlar elde eden hizmet veya ürün satan site sahiplerinin tercih ettiği yollardan biri olan Adwords aslında çok hızlı tüketilebiliyor.

Örnek olarak yüklediğiniz bakiyeler dakikalar içerisinde tüketilebiliyor. Botnet saldırıları ile Adwords reklamlarıda etkileniyor ve yayıncılar binlerce liralık zarara uğratılabiliyor. Çağın internet illeti de diyebileceğimiz, en çok webmaster camiasını etkileyen botnet daha doğrusu ddos saldırılarından Adwords yayıncılarıda etkileniyor.

DDOS saldırıları genelde sitelerin hizmet vermesini engellemek, siteye erişimi kesmek için kullanılıyordu. Bilgisayarlara sızdırılan bazı kötü niyetli yazılımlar araçılığı ile binlerce bilgisayarın verilen bir siteye veya ip adresine aşırı istek yapması sonucunda sunucunun işlemci değerlerinin yükselmesi ile birlikte sunucuya erişimin durmasını sağlıyorlar. Bu sayede site zamanla aramalardan düşerek, index kayıplarına uğruyor. Arama motorları üzerinden gelen trafikte azalınca ve siteye erişimde olmayınca Google dizinlerinden çıkarabiliyor bile bazen siteyi.

DDOS saldırılarından dolayı site sahipleri bilişim suçlarına başvurabilirken, Adwords yayıncıları bunu yapamacaktır ne yazıkki. Çünkü Google merkezli bir çalışma yapılması gerekmekte. Ayrıca reklamlarınız çok hızlı bir şekilde tüketiliyorsa bunu anlayabilirsiniz. Dakikalar hatta saniyeler içerisinde reklamlarınız tükenebilir. Bu da sitenize aldığınız trafiği yerle bir eder. Adwords reklamlarınıza güvenmeyin.

Peki diyeceksiniz, arama motoru sonuçlarına nasıl güveneceğiz?

DDOS, SYN ve benzeri saldırılara karşı korumalı sunucular henüz Türkiye’de olmasada yurtdışında bazı merkezlerde var. Daha önce benimde bazı projelerimi barındırmak zorunda kaldığım DDOS korumalı sunucular alacağınız hizmete oranla aslında çok uygun fiyatlara veriliyor diyebilirim. Bu sayede siteniz hem kapanmayacak, hemde aramalardan düşmeden, hit kaybetmeden kazanmaya devam edecektir.

Türkiye yapılan bir operasyon ile geçtiğimiz günlerde botnet yapan iki kişi tutuklanmış. FBI ile iş birliği yağan Bilişim suçları, Amerika’daki KO(Knight Online)  sunucularına saldırı yapan iki kişiyi eş zamanlı bir operasyonla ele geçirdi.

Haberin detayları.

Haber videosu

2006 yılından bu yana SEO üzerine araştırmalar ve çalışmalar yürütmektedir. Pek çok yerli ve yabancı projede SEO Manager ünvanı ile görev almıştır. Türkiye'deki birçok farklı sektördeki lider markaya SEO Danışmanlığı yapmaktadır. Türkiye çapında tanınan Color Ventures markası altında yer alan içerik odaklı projeleri bulunmaktadır. Kurduğu Vevona İnteraktif Ajansı ile şirketlere SEO, SEM, sosyal medya, mobil uygulama ve web tasarım hizmetleri vermektedir.

Son Yazılar
Yorum ( 4 )
 1. gokhan
  17 Aralık 2010 at 12:30

  dikaktli olmak gerek

 2. BilgiSPot
  06 Şubat 2011 at 19:06

  aynen öyle dikkatli olmak lazım

 3. Brillife Perde
  24 Şubat 2011 at 22:24

  Bende Becerememiştim iyi olmuş :) teşekkürler yararlı oldu.

 4. makyaj,kozmetik
  22 Mayıs 2011 at 19:38

  faydalı bilgi, teşekkürler