Alan Adının (Domain) SEO'da önemi

Domain (Alan adı) sitenin alanı hakkında gerek ziyaretçiye gerekse arama motorlarına öncelikli olarak bilgi verir. Domain adından sonra sitenin ana sayfa başlığı gelir. Bu yüzden üzerinde çalışacağımız alana uygun domain seçmemiz bizim için çok daha iyi olacaktır. Alanımız veya içeriğimiz ile alakasız bir domain ile domain içinde geçmeyen sözcüklerde siteyi üst sıralarda çıkarmak bizi zorlayacaktır. Bu yüzden konumuz diyelim “teknik servis”, bununla ilgili domainleri aramaya başlayacağız. Hızlı ve çoklu sorgulamak için isimtescil.net benim işime yarıyor Türkiye’ye özgü alan adlarınıda sorgulamak istiyorsanız. Onun haricinde daha çok name.com u kullanıyorum.

Ayrıca alan adı seçerken teknikservis1.com gibi alan adları yerine hangi konuda teknik servis hizmeti veriyorsak veya hangi il kapsamında teknik servis hizmeti veriyorsak ona yoğunlaşmamız bizim yararımıza olur. Mantıklı düşünürsek zaten genel anlamda “teknik servis” kelime grubunda çıkan bir site sadece Çorum içi hizmet veren bir servis ise çok az site üstünden iş alabilecektir bulunduğu il çapında. Oysa “Çorum teknik servis” kelime grubu için uğraş verilse tam anlamı ile 12’den vurmuş olacak.

Birkez daha hatırlatmakta fayda var. Arama motoru optimizasyonu yapan firmalar veya şahıslar ilk sayfa için anlaşmaya oturur. İlk sıra yaparım diyene çok güvenmeyin derim şahsen.

2006 yılından bu yana SEO üzerine araştırmalar ve çalışmalar yürütmektedir. Pek çok yerli ve yabancı projede SEO Manager ünvanı ile görev almıştır. Türkiye'deki birçok farklı sektördeki lider markaya SEO Danışmanlığı yapmaktadır. Türkiye çapında tanınan Color Ventures markası altında yer alan içerik odaklı projeleri bulunmaktadır. Kurduğu Vevona İnteraktif Ajansı ile şirketlere SEO, SEM, sosyal medya, mobil uygulama ve web tasarım hizmetleri vermektedir.

Son Yazılar

Yorumlar kapalı