Alexa sıranızı etkileyen faktörler

Öncelikle Alexa hakkında bazı bilgilere değinmek istiyorum.

Alexa, diğer web sitelerinin trafikleri hakkında bilgi veren bir web sitedir. Merkezi Amerika’da yer alır. Pek çoğumuzun bildiği Amazon.com Alexa isimli internet şirketinin sahibidir.  Alexa verileri “Alexa Toolbar” kullananlara göre listeler ve istatistik sunar.

Alexa Top 500

Alexa Türkiye Top 100

Şimdi de Alexa sıralamanızı etkileyecek faktörlere değinelim.

Alexa için ziyaretçinin kalitesi çok önemlidir. Yani x kişisi sitenize toolbardan mı, sık kullanılanlardan mı, direk url adresini yazarak mı girmiş dikkat eder. Ayrıca gelen ziyaretçi sitede ne kadar süre geçirmiş, ortalama ne kadar süre kalıyor her girdiğinde bunları çok inceler. Yine çok fazla ziyaretçisi olan siteler alexada çabuk yükselir.

Alexaya göre kaliteli ziyaretçi siteye tekrar uğrayan ve zaman geçiren ziyaretçidir. Bunu göz önünde bulundurarak sıralamaları değiştirir.

Peki ziyaretçiyi sitede nasıl uzun süre tutabiliriz?

Ziyaretçiye site üzerinde uzun zaman geçirmenin pek çok farklı yolu mevcut.

Bunlardan bazıları;

 • Video
 • Oyun
 • Online Radyo veya müzik
 • İlgi çekebilecek resimli yazılar (Biz Türk milleti genelde resimlere bakıp çıkarız ya o mantık :) )
 • Site içindeki farklı içerikleri ilgi çeken resimler eşliğinde ziyaretciye göstermek

Site türüne göre ise;

 • Arkadaşlık sitelerinde site içi mesajlaşma ve arama olduğu için  geçirilen süre artabilir.
 • Ziyaretçiye benzer konular görebileceği noktalarda sunulursa alternatifleri görmek isteyecektir.
 • Sağlık sitelerinde uzun yazılara nazaran kısa ve açıklayıcı bir yazı yanında birde video konulsa ziyaretçi videoyu izlerken sitede daha uzun süre geçirecektir.
 • Forum sitelerinde üyeler genelde forum içi mesajlaşma ve paylaşımda bulundukları için geçirdikleri süre saatlerce olabiliyor.
 • Portal tarzı sitelerde mutlaka video ve online oyun kısmı bulunmalı. Çünkü gelen ziyaretçiler mutlaka bu bölümlere uğrayıp zaman geçirmek isteyebilir.

Bazı büyük siteler ziyaretçiyi veya kullanıcıyı sitede tutmak için neler yapıyor?

Facebook: İlk zamanlar üye olduğumda site içi mesajlaşma dışında pek bişey yoktu. Ancak medyaya sıçradı anda kullanıcıları yüz milyonları aştı. Facebook çalışanlarıda onları sitede tutmak için türlü türlü yollar geliştirdiler. Bunlar yukarda bahsettiklerimizden farklı değil.

Bunlardan birkaçı;

 1. Facebook kullanıcılara uygulama geliştirmeleri için bir alt yapı hazırladı. Kullanıcılarda genel olarak online oyunlar geliştirerek facebook üzerinde bu oyunları kullanıcılara sundu ve FarmVille gibi oyunlar yaklaşık 48 milyon oyuncuya ulaştı.
 2. Facebook çalışanları kullanıcıların video ekleyebilmesini ve ekledikleri veya beğendikleri videoları paylaşmalarını sağladılar. Aynı zamanda resimlerinide arkadaş ağı ile paylaşmalarını sağladı.
 3. Fan sayfaları veya grupları ile ilgi alanlarına giren sanatçılar veya herhangi birşey hakkında sürekli mail ile bildiri alarak, grupları veya hayran sayfalarını ziyaret etmeleri sağlandı.

Bazı farklı noktlarda var. Bunları facebook içinde dolaşarakta fark edebilirsiniz.

Milliyet, Sabah, Hürriyet: Bu gazetelerin sitelerine girdiğinizde gözünüze çok fazla bayan resmi çarpıyordur. İnternette gezen erkeklerin dikkatini çekebilecek nadir noktalardan biride bayanlardır. Hele ki bunlar bikinili veya erotik pozlar veren bayanlar ise. Tabi bunun yanında çok güncel siteler olması asıl sebepleri. Milyonlarca indexleri ile günde yüzbinlerce insanın girdiği bu sitelerin için bir insanın ihtiyaç duyabileceği pek çok alanda bilgi yer alıyor.

Genel olarak Alexa’da Google gibi ziyaretçinin sitenizi sevmesini destekliyor.  Google sitenizi sevmiş ve ziyaretçiniz var ise Alexa sıralamanız yükselir. Alexa sıralamanız yükseliyor ise demekki Google ve ziyaretçiler sitenizi sevmiş demektir.
Yazıyı kendim yazdığım için kaynak belirtmeden yayınlanmasını hoş bulmuyorum. Kaynak belirterek istediğiniz yerde yayınlayabilirsiniz. Sevgiler saygılar.

2006 yılından bu yana SEO üzerine araştırmalar ve çalışmalar yürütmektedir. Pek çok yerli ve yabancı projede SEO Manager ünvanı ile görev almıştır. Türkiye'deki birçok farklı sektördeki lider markaya SEO Danışmanlığı yapmaktadır. Türkiye çapında tanınan Color Ventures markası altında yer alan içerik odaklı projeleri bulunmaktadır. Kurduğu Vevona İnteraktif Ajansı ile şirketlere SEO, SEM, sosyal medya, mobil uygulama ve web tasarım hizmetleri vermektedir.

Son Yazılar
Yorum ( 1 )
 1. inşaat
  23 Mart 2010 at 09:46

  site ziyaretçisine göremi sıralıyor