Blog

Arkadaşlık sitesi kurmak için ne kadar sermaye?

Bir ara benimde içinde bulunduğum bir projeydi. Ancak zaman ve teknik yetersizlikler sonucu yarıda kaldı. Piyasada yüzlerce arkadaş ve partner arama sitesi mevcut. Tabi bunların çoğu para kazanmaya yönelik sosyal ortam yaratmaktan çok. Ancak bazıları varki, hem gelir elde ediyor hemde amacına sapmadan ulaşıyor. Bunlardan bazıları; gayet.net, izmir.net, yonja.com gibi. Milyonlarca kullanıcısı olan arkadaşlık siteleride mevcut. Yoğunluğa göre giderlerde artıyor tabi. Anlık 100.000 üzerinde online olan siteler mevcut. Örneğin Facebook anlık milyonlarca online üyesi olan bir sosyal ağ sitesi. Buna bağlı olarak sunucu masraflarıda tavan yapıyor.

Ben arkadaşlık sitesi açmayı düşündüğüm zamanlarda sorf.org ile görüşerek saldıralara boyun eğmeyecek sunucular hakkında bilgi almıştım. Aylık maliyetleri normal sunuculara göre tabiki çok fazla. Ancak tabiki projenizi çekemeyip ya da laf olsun diye saldıran insanları hüsrana uğratacak ve emellerine ulaşamalarını engelleyecek kadar güçlü sunucular. Sonuçta saldırıların çoğu trafik yoğunluğuna bakıyor. Yüksek bant trafik alıyorsunuz sonuçta bir nevi.

Neyse arkadaşlık sitesi kurmak için yeterli sermayeniz ve ekibiniz yok ise hiç bulaşmayın. Bununla ilgili gayet.net sahibi Metin Solmaz güzel bir açıklama yapıyor. Hadi izleyelim.

Share on Tumblr

Comments are closed.

SEO Danışmanı Emrah Öztürk2006 yılından beri internet üzerinde gerek sosyal proje olarak gerekse kurumsal odaklı proje olarak pek çok işe imza attım. Alexa Türkiye ilk 500 sıralaması içinde pek çok sitem yer aldı. Son zamanlarda ise sosyal projelerden ziyade kurumsal seo danışmanlığı yapıyorum.
Devamı...

Etiket Bulutu