Biriken Cache klasörünü temizleme

Cache tutan bazı scriptler (video, oyun vs.) yüksek hitli sitelerde cache klasörü içine çok fazla birikim yapar. Buda zamanla sunucu alanını doldurur. Bunun için çok pratik bir çözüm var. Ancak root izniniz olmalı bunun için sunucu veya vps ne kullanıyorsanız. En azından ssh kullanabilme izniniz olmalı.

Resim temsilidir.

Resim temsilidir.

Koda gelirsek;

Öncelikle ssh a giriş yapın.
Sırası ile:

cd ..
cd home
cd hesap ismi
cd public_html
cd cache klasörünün ismi

Şimdi temizleme kodunu yazacağız.

  • Önemli Not1: Cache klasörü içine girdiğinizden emin olun. Ancak sakın “ls” kodunu cache klasörü içinde kullanmayın. Binlerce dosya olduğu için sunucu aşırı yüklenecektir ya da putty programı donabilir.
  • Önemli Not2: Kullanacağımız kodu kesinlikle tüm klasörü silmek istediğiniz işlemleriniz sırasında doğru klasör içinde yapınız. Örnek olarak; cd hesap ismi ile giriş yaptığınız anadizine gelmiş olursunuz. Tekrar cd public_html yapınca scriptinize ait dosyaların olduğu dizine gelmiş olursunuz. Burda cache klasörüne girmek için tekrar cd cache klasör ismini kullanarak doğru klasöre girmiş olursunuz. Bunları tekrar tekrar yazıyorum çünkü bu kodu yanlış dizinde calıştırırsanız ne varsa siler. Yedeğiniz yoksa tekrar bir sürü uğraşa girmek zorunda kalırsınız.

Temizleme kodumuz;
find . -type f -print -exec rm {} \;

Kodu yazıp enter yapınca ekranda listeyelerek silmeye başlayacaktır. Cache klasörünün büyüklüğüne göre süre değişebilir.

2006 yılından bu yana SEO üzerine araştırmalar ve çalışmalar yürütmektedir. Pek çok yerli ve yabancı projede SEO Manager ünvanı ile görev almıştır. Türkiye'deki birçok farklı sektördeki lider markaya SEO Danışmanlığı yapmaktadır. Türkiye çapında tanınan Color Ventures markası altında yer alan içerik odaklı projeleri bulunmaktadır. Kurduğu Vevona İnteraktif Ajansı ile şirketlere SEO, SEM, sosyal medya, mobil uygulama ve web tasarım hizmetleri vermektedir.

Son Yazılar

Yorumlar kapalı