Dolandırıcılara Dikkat Edin

İlk kez şirketimi açtığım zaman rastladığım SEO ile ilgili bu dolandırıcılık girişimlerine bugün yine rastladım. Konuyu açıklamam gerekirse şöyle anlatayım.

Şirketi ilk açtığım zamanlarda ofis telefonum çalmıştı. Telefondaki bayan sitemi, kendilerine ait firma rehberlerine ekleyerek arama motorlarında daha üst sıralara çıkacağımı ve bunun için sadece yıllık 50 lira ücret talep etmişti. Ben bayana bizde SEO Danışmanlığı yapmaktayız dediğimde telefondaki bayan özür dileyerek kapattı telefonu. Bu tip insanlar telefon numaralarını nasıl bu kadar hızlı elde ediyor bilmiyorum açıkcası. Ancak yasal bir iş yapmadıklarını adım gibi biliyorum.

Bugün müşterimi yine benzer bir firma aramış. Telefondaki bayan müşterime yıllık sadece 75 lira ödeyerek, sitenin 1 yıl boyunca Google sıralamalarında 1. sırada yer alacağını vaad eden bayana müşterim benim numaramı vermiş. Ben firmayı aramadan firma yetkilisi bayan beni aradı. Paket içeriğinden bahsetti. Garanti veriyoruz dedi. Bende bu kelimeden rahatsız olarak yetkiliye Google yönergelerini hatırlattım. İlgili paragraf aşağıda bulunmaktadır.

Kimse Google’da birinci sıra garantisi veremez.Sıralama garantisi veren, Google ile “özel ilişkisi” olduğunu ileri süren veya Google’a “öncelikli gönderim” hizmetinin tanıtımını yapan SEO’lara karşı dikkatli olun. Google için öncelikli gönderim yoktur. Aslında, bir siteyi doğrudan Google’a göndermenin tek yolu URL Ekle sayfamızı kullanmak veya bir Site Haritası kullanmaktır. Üstelik bunun için hiçbir ücret ödemeniz gerekmez. Devamı

Telefondaki bayan ısrarla istediğimiz herhangi bir kelimede ilk 5 sırada olabileceğimizi ve bunun 1 sene boyunca garantili olacağını ifade ederken ben hala doğru olanı savunuyor ve bana mantıklı bir açıklama yapmalarını istedim. Telefondaki bayan “Google ile sözleşmemiz var” diyince bunun tam bir dolandırıcılık olduğunu anlayarak telefonu kapattım. Daha sonra müşterime bu tip firma/kişilerle asla çalışmaması gerektiğini bunun sonunda bir sonuç alamayacağını tekrar hatırlattım.

Burdan webmaster arkadaşlardan ziyade kobilere ve esnafımıza sesleniyorum. Sakın ola aldanmayın böyle firmalara. Bunlar size vaad ettiklerini yapmamakla beraber çoğu zaman ekledikleri bu firma rehberlerinin kendilerine bile hayrı yoktur. Bugün bana söylediği adrese girdiğimde Alexa sıralamasına bile girmemiş bir site geldi önüme. Günlük sadece sahiplerinin girdiği bir site. Doğru düzgün içeriği bile yok. Sakın aldanmayın böyle firmalara. Zarar sizin cebinize.

2006 yılından bu yana SEO üzerine araştırmalar ve çalışmalar yürütmektedir. Pek çok yerli ve yabancı projede SEO Manager ünvanı ile görev almıştır. Türkiye'deki birçok farklı sektördeki lider markaya SEO Danışmanlığı yapmaktadır. Türkiye çapında tanınan Color Ventures markası altında yer alan içerik odaklı projeleri bulunmaktadır. Kurduğu Vevona İnteraktif Ajansı ile şirketlere SEO, SEM, sosyal medya, mobil uygulama ve web tasarım hizmetleri vermektedir.

Son Yazılar

Yorumlar kapalı