Düşmüş domain bulma

Düşmüş veya düşmek üzere domain bulmak için birkaç yöntem anlatacağım. Öncelikle düşmüş veya düşmek üzere olan domainlerin değerine değinmek istiyorum.

Burda başkalarının yaptığı analizlerden ziyade kendi analizlerime değinicem.

Düşmüş domain her zaman yeni kayıt edilmiş bir domainden daha iyidir. Ancak bu domainin geçmişi önemlidir. Özellikle http://web.archive.org‘da kayıtları var ise ve bu kayıtlarda yer alan siteler sizin domaini kullanmak istediğiniz içerikle benzer veya aynı ise o domain seo açısından 1 puan aldı bile. Ayrıca örneğin rent a car hizmeti için kullanmayı düşünüyorsunuz bu domaini. Domain içinde ” rent a car ” kelimeleri geçiyor olması da önemli bir etkendir.

Google anahtar kelimelere göre değerlendirme yaparken sırası ile title, description, keywords ve domaine bakar. Anahtar kelime tüm bu sıralanan alanlarda olması gerektiği ölçüde geçiyor ise, geçmeyen sitelere göre onu daha üst sıralara çıkarır. O yüzden seo açısından domain bizim için çok önemli bir unsurdur.

Gelelim düşmüş domain bulma yöntemlerine;

SaveSpell: Türkçe ve diğer pek çok dilde düşmüş veya düşmek üzere olan jenerik domainleri tarihe göre listeleyerek müthiş bir kolaylık sağlıyor. Domain düştükten 1 saat sonra burda listelenmektedir. Listelenen alan adı uzantıları; .com, .net, .org, .info, .biz, .us, .mobi’dir. Gerçekten çok güzel alan adları düşüyor bazen takip edilmesi gereken bir kaynak.

Pool: Düşen alan adı listesini indirip keyword domain araması yapabilirsiniz. Daha çok pagerank değerine sahip alan adları için kullanılıyor bu site. Ancak pagerank değerine sahip çoğu domain daha düşmeden backorder ile alınıyor. İndirilen liste parameter programı ile açılarak pagerank değerine sahip alan adları daha kolay bulunabilir.

Justdropped: Bu sitede düşne alan adı listesini .txt değil de .html olarak kendi alt dizininde paylaşıyor. CTRL+F kullanarak yine anahtar kelime içeren alan adlarını arayabilir veya çoklu pagerank sorgulaması yapan siteleri kullanarak pagerank değerine sahip alan adlarını belirleyebilirsiniz. Bu sitede daha çok 3-4 karakterli domain için kullanılıyor.

Wsmdomains: Burdan da yine düşmüş domain listelerini alarak çoklu pagerank sorgulaması yapan sitelerde sorgulama yaparak veya parameter programını kullanarak pagerank değerine sahip alan adları bulabilirsiniz. Anahtar kelime odaklı arama da yapabilirsiniz.

Premiumdrops: Üyelik gerektiren bir site burası. Üye olduğunuz taktirde bu sayfada da gördüğünüz gibi pek çok özelliğe göre arama yaparak ihtiyaçınız olan düşmüş veya düşecek alan adı/alan adlarını bulabilirsiniz. Şahsen benim en sevdiğim ve yararlı bulduğum sitelerden biridir kendisi.

2006 yılından bu yana SEO üzerine araştırmalar ve çalışmalar yürütmektedir. Pek çok yerli ve yabancı projede SEO Manager ünvanı ile görev almıştır. Türkiye'deki birçok farklı sektördeki lider markaya SEO Danışmanlığı yapmaktadır. Türkiye çapında tanınan Color Ventures markası altında yer alan içerik odaklı projeleri bulunmaktadır. Kurduğu Vevona İnteraktif Ajansı ile şirketlere SEO, SEM, sosyal medya, mobil uygulama ve web tasarım hizmetleri vermektedir.

Son Yazılar
Yorum ( 1 )
  1. NiL
    27 Eylül 2011 at 06:25

    Yararlı bilgilerin bulunduğu bir platforma sahiplik yaptığınız için teşekkür ediyorum :)