Farklı ülkeler…

Bir süredir yurtdışındaydım. İnternetede giremiyordum orda. Biraz keyfi birazda yoğun olduğum için açıkcası. Ama farklı ülkeler görmek ve tanımak hoş oluyor. Farklı kültürler ve alışkanlıkları bilmek, farklı insan tipleri ile karşılaşmak hoş oluyor. Bir konu oluyor adamlar aşmış diyorsunuz, bir konu oluyor bizim memleketimiz daha iyi diyorsunuz. Ama Türkiye’de pek görmediğim bişey gördüm. İnsana değer veriyorlar gerçek anlamda.

Sosyal yaşantıları olsun, alışkanlıkları olsun herşeyleri farklı gibi. Bu arada bu bahsettiğim ülke Bulgaristan. Avrupa birliğine katılması ile ülkede son 4 yılda muhteşem bir kalkınma olmuş. Eski binalar kısmen yıkılıp, yeni ve modern binalar, iş merkezleri, alışveriş merkezleri yapılmaya başlanmış.  En çok gözüme çarpan şey ise bir zamanların fakir Bulgaristanının sokaklarında şimdi Türkiye’de bile görmediğimiz lüks araçların bol bol dolaşıyor olmasıydı. Açıkcası ben sokakta hergün Lamborghini göremiyorum.

Gözüme ilişen farklı birşeyse internet kullanımının iyiden iyiye artması. Artık pek çok firma internet üzerinden tanıtım yapmaya önem veriyor ve bu yönde gelişmeler kaydediyor.  Mesela toprentacar.bg adresi tüm sokaklarda afiş olarak yer alıyor ve afişlerde sadece inernet adresi yazıyor. Buda firma sahiplerinin telefon numaralarından daha çok web sayfalarına yönlendirmek istediklerini ve bunun verimli olduğunu gösteriyor. Ayrıca kısmen SEO ile ilgili çalışmalarda yapıldığını gözlemledim. Bazı firmaların sitelerini incelemeye aldım. İncelemelerim sonucu Bulgaristan’da SEO ne kadar ilerlemiş öğreneceğim.

Birde yavaş yavaş onların arasına karışınca dillerini kelime kelime anlamaya çalışsamda ve her ne kadar anlamasamda :) Türklere benzer hallerini gördüm. Bulgarların Türkleri genel anlamda sevmedikleri kanısı vardır bizim insanımızın kafasında. Aslında bu pek doğru değil. Çok yardımcı olan insanlar oldu bize sağolsunlar. Ama Türk oldukları için zorluk çeken arkadaşlarımda oldu Bulgaristan’da.

Milletler bizi sevmeyeceklerdir. Ama onları tanımak bize yeni ışıklar yakacak ve yeni ufuklara yolculuk yaptıracak. İnsan düşmanını  iyi tanımalı. Bulgaristandan bazı fotoğraflar ekleyeceğim arada ve daha farklı ülkelerden de tanıdıkça oraları.

2006 yılından bu yana SEO üzerine araştırmalar ve çalışmalar yürütmektedir. Pek çok yerli ve yabancı projede SEO Manager ünvanı ile görev almıştır. Türkiye'deki birçok farklı sektördeki lider markaya SEO Danışmanlığı yapmaktadır. Türkiye çapında tanınan Color Ventures markası altında yer alan içerik odaklı projeleri bulunmaktadır. Kurduğu Vevona İnteraktif Ajansı ile şirketlere SEO, SEM, sosyal medya, mobil uygulama ve web tasarım hizmetleri vermektedir.

Son Yazılar

Yorumlar kapalı