Google Alerts Hizmeti

Google webmasterların tartışılmasız en büyük yardımcısı ve geçim kaynağı. Birçok yararlı servisi var webmasterlar için. Bunlardan biride Google Alerts. Daha önce duyduğum ancak neye yaradığını merak edip okumadığım bir servisti. 25 Kasım 2009 Çarşamba günü , Hermes İletişim sahibi Sarper Bağcı ile yaptığım bir iş görüşmesinde web dünyası ile ilgili konuşurken, bana Google Alerts servisinin tam olarak ne işe yaradığını anlatması üzerine beynimde şimşekler çakarak neden araştırmadım diye kendime kızdım.

Google Alerts

Google Alerts

Google Alerts servisi tam olarak şunu yapıyor. Sizin için çok önemli bir proje üzerinde çalışıyorsunuz. Zamanla net üzerinde yayılmaya ve hakkınızda haberleri takip edemiyorsunuz. İşte tam bu arada Google Alerts devreye giriyor. Siteniz ile ilgili ayırt edici bir noktayı aratırsanız. Google sizin yerinize arama sonuçları talan ederek size siteniz hakkında yazıların yer aldığı linkleri mail olarak gönderir.

Bunun yanında örneğin seo teknikleri yazıp arattığınızda, seo teknikleri ile ilgili linkleri size mail olarak gönderir.

Bunu üniversitedeki araştırma teziniz, ödev konunuz için, yazacağınız bir makale ile ilgili kaynak bulmak için, arkanızdan yapılan dedikoduları bulmak için, sizden habersiz size link veren siteleri keşfetmek için, firmanız veya projeniz hakkında yazılıp çizilenleri bulmak için ve buna benzer pek çok farklı alanda kullanabilirsiniz.

Kullanımına gelirsek;

Google Alerts ile yapacağınız aramaları filtreleyelebilirsiniz. Size eklediğiniz kelimeyi nerde aramak istediğiniz soruyor. News (Haberler), Web (internet), Groups (Gruplar), Comprehensive (Hepsi) gibi seçenekler var. Ayrıca arama sonuçlarını RSS veya mail olarak alabilme olanağıda tanıyor. Arama sonuçlarını ne sıklıkla almak istediğinizi soruyor birde. Günlük veya haftalık olarak seçebilirsiniz o bölümüde.

Öncelikle belirtmeliyim ki Google tarafından yapılan bu servisi kullanmak için tabiki gmail kullanıyor olmak gerekiyor. Eğer gmail hesabınız yoksa hemen bir tane edinmelisiniz. Kullanımına devam edersek, aramak istediğimiz kelimeyi “Create a Google Alert” karşısına yazarak sonuçları almak istediğiniz mail adresini seçiyoruz. Sonrası Google’a ait tabiki.

2006 yılından bu yana SEO üzerine araştırmalar ve çalışmalar yürütmektedir. Pek çok yerli ve yabancı projede SEO Manager ünvanı ile görev almıştır. Türkiye'deki birçok farklı sektördeki lider markaya SEO Danışmanlığı yapmaktadır. Türkiye çapında tanınan Color Ventures markası altında yer alan içerik odaklı projeleri bulunmaktadır. Kurduğu Vevona İnteraktif Ajansı ile şirketlere SEO, SEM, sosyal medya, mobil uygulama ve web tasarım hizmetleri vermektedir.

Son Yazılar

Yorumlar kapalı