Google ile WordPress arasında çıkan sorun

Google Son günlerde wordpress tabanlı pek çok internet sitesi arama motoru devi ve hitlerin neredeyse %90’nını karşılayan Google ile bazı sorunlar yaşıyor. Süre içinde sessizce izledim. Uluslararası bir boyutta olan bu sorun karşısında Google çalışanları Google webmaster forumlarında yaptıkları açıklamalarda sorun ile ilgilendiklerini ve en kısa sürede herşeyin normale döneceğini bildirdi. Bu süre zarfında index sayısında inanılmaz düşüş yaşayan pek çok site oldu. Kısmen bende etkilendim bu durumdan. Bazı indexli sayfalarımın silindiğini farkettim. Ancak tekrar indexlendiler. Ben sorunun en son gününde nispetlendim. Sorun hala devam etmiyor sanırım. Okuduğum pek çok webmaster forumunda webmasterlar sitelerinin indexlendiği ve yavaş yavaş hitlerin gelmeye başladığını belirtmişler. Tabi sıralamalar ne alemde bilemiyorum. Benim alt sayfalarımın sıramaları yerinde. Herhangi bir sorun şimdilik görünmüyor. SEO Danışmanlığı yaptığım firmaların internet sitelerinde ise sorundan eser yok. Gerçi müşterilerimin sitelerinde özel yazılımlar kullandığım için sıkıntı yaşamadık.
Google çalışanlarından biri etiketleme sistemi ile ilgili sorun olduğunu belirtmiş bir açıklamasında. Bu sorundan etiketleme sistemine sahip tüm sitelerin nasiplerini aldığını görebiliyoruz. WordPress sitelerinde hepsinde etiketleme sistemi bulunmakta ve aktif olarak kullanılmaktadır. Sorun şimdilik düzelmiş görünsede pek çok webmaster ve seo uzmanının düşündüğü ortak birşey var. Google yeni algoritmaları devreye sokuyor yavaş yavaş. Bu algoritmalardan birinde sanıyorum ki bir sorun olmasından dolayı tüm dünyayı vuran bu sorun ortaya çıktı.

Kimileride WordPress’in Microsoft ile anlaşmasından sonra Google’ın misilleme yaptığını düşünüyor. Yıllardır açık kaynak kodlu olması ve ücretsiz olmasından dolayı Google tarafından büyük destek alan WordPress’e karşı böyle bir misillemenin yapılacağına inanmıyorum.

Google çalışanlarının yaptıkları tüm açıklamaların ortak yanı ise, “Sitelerinizde hiçbir değişiklik yapmayın. Aynı şekilde siteleriniz ile ilgilenmeye devam edin. Sorun en kısa sürede çözülecektir.” sözü olmuştur. Sitelerinizin sağıyla soluyla oynamayın (: Backlink alımına gitmeyin. Bu süreç içinde ve sonrasında böyle şeylere girişmeyin. Backlink planlarınıza aynen devam edin. Plan dışına çıkmayın. Google bu halleder (:

Dediğim gibi şimdilik sorun düzelmiş görünsede ilerleyen zamanlarda Google’ın önümüze nasıl algoritmalar ile çıkacağını kestiremiyoruz. Biz yine tecrübelerimize dayanarak işlerimizi yürütmeye,  Google tarafından geliştirilen algoritmaları anlamaya ve bu algoritmalara uyan, internete zararı değil katkısı olan siteler yapmaya devam edeceğiz.

2006 yılından bu yana SEO üzerine araştırmalar ve çalışmalar yürütmektedir. Pek çok yerli ve yabancı projede SEO Manager ünvanı ile görev almıştır. Türkiye'deki birçok farklı sektördeki lider markaya SEO Danışmanlığı yapmaktadır. Türkiye çapında tanınan Color Ventures markası altında yer alan içerik odaklı projeleri bulunmaktadır. Kurduğu Vevona İnteraktif Ajansı ile şirketlere SEO, SEM, sosyal medya, mobil uygulama ve web tasarım hizmetleri vermektedir.

Son Yazılar

Yorumlar kapalı