Google Web Tasarımcılarını Cezbediyor

GoogleGoogle web tasarımcıları için bir video yazılımını piyasaya ücretsiz sürme kararı aldı…

Bu yazılımın ücretsiz ve herkese açık olması web tasarımcılarına sunulmuş güzel bir fırsat olarak daha şimdiden göze çarpmaya başladı bile.

Google bu kararını hafta içinde San Francisco’da gerçekleştirilen yıllık I/O Geliştiriciler Konferansı’nda açıkladı. Hatırlayacaksınız ki Google yaklaşık 3 ay önce de barış amaçlı bir açık arttırma gününde 120 milyon dolar dolaylarında bir katkıda bulunarak göze çarpmıştı.

Piyasaya sundukları yazılım açık kaynak kodlu bir yazılım olmakla birlikte herkes tarafından ücretsiz bir şekilde kullanılabilecek .

Aslında Google Şirketi aynı zamanda büyük bir önyargıyı yıkmak için de geliyor. Normalde ücretsiz ya da değiştirilebilen yazılımlar faydalı olarak görünmeyebilirler, ancak bu sizi yanıltmasın. VP8 adındaki bu yazılım aslında bir çeşit video kodlayıcı. Yazılım sayesinde videoları bir yere transfer ederken sıkıştırabileceğiz ve transfer işlemi bittikten sonra çalma listesine, sıkıştırmayı açarak kendisi otomatik olarak girecektir. Google bu sistemi Şubat ayı içerisinde New York’da küçük bir şirkette ( On2 ) kullanmaya başladı .

Bazı kesimler bu olayı adeta yazılımcılar ve donanımcılar ile Google’ın barışı olarak adlandırıyorlar. Bu güzel paylaşımın internet içinde yenilikler getireceğine kesin gözüyle bakılıyor. Aynı zamanda Google VP8 ile birçok açık kaynak kodlu programı da birleştirmiş görünüyor. Mesela  WebM formatında bir ses kodlayıcı ( Vorbis ) bu konuda güzel bir örnek olabilir.

Google’ın bu yeni formatı aynı zamanda aramıza yeni katılan HTML5 ile de uyumunu tamamlamış gözüküyor. Kısaca Google’ın yaptığı paylaşım internet geliştiricileri için çoğu şeyi değiştirebilecek  güzel bir paylaşım olarak gözüküyor .

Kaynak: veteknoloji.com

2006 yılından bu yana SEO üzerine araştırmalar ve çalışmalar yürütmektedir. Pek çok yerli ve yabancı projede SEO Manager ünvanı ile görev almıştır. Türkiye'deki birçok farklı sektördeki lider markaya SEO Danışmanlığı yapmaktadır. Türkiye çapında tanınan Color Ventures markası altında yer alan içerik odaklı projeleri bulunmaktadır. Kurduğu Vevona İnteraktif Ajansı ile şirketlere SEO, SEM, sosyal medya, mobil uygulama ve web tasarım hizmetleri vermektedir.

Son Yazılar

Yorumlar kapalı