Herşey dahil fiyatlara aldanmayın.

web tasarımBu yazım bir kesim meslektaşım tarafından tepki görmeme sebep olabilir. Ancak kimse kusura bakmasın. Yaklaşık 5 senedir SEO danışmanı ‘yım ve web tasarım ile uğraşıyorum. Bu işten para kazanıyorum. Ancak hiçbir zaman ben müşterilerime herşey dahil 300 liraya web sitenizi yapıyorum veya SEO danışmanlığı hizmeti veriyorum demedim, dememde. Sıfırdan bir tasarım yapıp, altyapıyı müşterinizin istekleri ve ihtiyaçları doğrultusunda yazıp, istediği kelimelerde 1. sayfaya getirme garantisi verip, DMOZ’a kaydını yaparım demek saçmalıktan başka birşey değil.

Şu zamanda pek çok meslektaşım SEO ile az çok birşeyler biliyorlar. DMOZ’u da biliyorlar. Ama kimse bu fiyatlara söz veremez, DMOZ’a eklerim sıralamalarda 1. sıra yaparım diye. Veren firma/şahıs yalan söylüyordur. Bu sektör bu kadar ucuz olamaz. Bugün özgün bir tasarım tüm sayfaları ile sadece çizmesi en az 500 liradan başlıyor. Bunu CSS’e döküp, altyapısını yazmak var. Birde bunların üstüne arama motorlarında ilk sayfa ve etkili dizinlerde listelenme sözü vermiyorlar mı gülüp geçiyorum. Üzüldüğüm tek nokta bu firmalara/şahıslara iş yaptıranların yanan paraları.

300 liraya bu hizmetlerin hepsi veriliyorsa (!) mutlaka vardır bir eksik. Özgü dedikleri tasarımları biraz araçtırıp görüyorum. Hazır bir şablondaki renkleri değiştirip, 2 ufak görsel ekleyip/çıkarıp tasarım yaptık diyorlar. Tamam hadi tasarım için lafım yok. Çünkü hizmeti alanda buna bakmalı, beğenmeli. En başta müşteri gibi bakmalı siteye. Tasarımı geçtim bu yüzden. Altyapısı ve SEO hizmeti ne kadar başarılı veriliyor bilinmez.

Eğer bir hizmet/ürün satın alıyorsanız ve bu satın aldığınız sizin prestijinizi etkileyecekse buna önem vermelisiniz. Verdiğiniz paranın karşılığını istemelisiniz. 300 liraya size bunları vaad edenden tüm bunları istemelisiniz. Sözleşme yapmalısınız zaten en başında. Herkes bunu çok iyi biliyor. Para kolay kazanılmıyor.

2006 yılından bu yana SEO üzerine araştırmalar ve çalışmalar yürütmektedir. Pek çok yerli ve yabancı projede SEO Manager ünvanı ile görev almıştır. Türkiye'deki birçok farklı sektördeki lider markaya SEO Danışmanlığı yapmaktadır. Türkiye çapında tanınan Color Ventures markası altında yer alan içerik odaklı projeleri bulunmaktadır. Kurduğu Vevona İnteraktif Ajansı ile şirketlere SEO, SEM, sosyal medya, mobil uygulama ve web tasarım hizmetleri vermektedir.

Son Yazılar
Yorum ( 3 )
 1. Psd Tuts
  16 Eylül 2010 at 21:21

  Sayın Emrah, kesinlikle katılıyorum. Eminim herşey dahil 300 e iş yaptıranlar sonraki verecekleri bi çok 300 ü hesap etmiyorlardır. Ama iş veren de biraz bilgisiz. İş yapanların, iş verenleri kandırmaları çok kolay olabiliyor. Umarım bu konuda iş alan da iş verende daha dikkatli olur diyip, temenniden başka birşey yapamıyoruz.

 2. SEO Danışmanı
  18 Eylül 2010 at 00:42

  Bu durumları bloglarımızda olabildiğinde duyururarak, mesleğimizin düşük fiyatlara icraa edilmesini ve kazancımızın bir bakıma çalınmasını engelleyebiliriz aslında. Sonuçta artık iş veren birazda olsa bilinçlenmiş durumda. Mutlaka bir şekilde bir yerde denk gelerek okur ve böyle anlarlar bizim emeğimizin karşılığının 300-500 lira ile ölçülemeyeceğini.

 3. bilgisayar
  21 Eylül 2010 at 13:11

  Merhaba,
  Sitenizdeki bütün konuları inceleme fırsatım olmadı ama bikaç konuyu inceledim ve sayenizde çok yararlı bilgiler öğrendim.Sitenizde bu güzel bilgileri bizimle paylaştığınız için size çok teşekkür ediyorum.Bundan sonra blogunuzun sürekli takipcisi olacağım…