Link değişimi için ayrıntılar

link değişimiLink değişimi yaparken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. Link değişimi bazen ücretli link almaktan daha çok işe yarayabiliyor.Ücretli link alımlarını zaten Google desteklemiyor ve verilen linklerin ticari bir anlamda verilmesine karşı. Kategorinizdeki bazı sitelerden link alamayabilirsiniz. Buna karşılık olarak değeri daha düşük ancak farklı olsada backlink olarak sayılabilecek temiz sitelerden link almalısınız. Madde madde kısaca değinirsek;

 1. Benzer içerik
 2. Güncellenme sıklığı
 3. Backlink yoğunluğu
 4. Dışarıya olan link çıkışı
 5. İç sayfalara olan link yoğunluğu

Link alacağınız site içindeki SEO ‘ya yönelik adımların analizini doğru yapmalısınız. Sitenin başlıklarını, anahtar kelimelerini ve sayfa açıklamalarını dikkatle incelemelisiniz. Spama yönelik çalışmalar var ise almanızı tavsiye etmem. Tabikii temiz bir backlink alışı yapmak istiyorsanız. Ayrıca çapraz link değişimi yapmanız sizin için çok ama çok daha sağlıklı bir sonuç almanızı sağlayacaktır. SEO Danışmanlığı yaptığım müştelerime hizmet verirken dış optimizasyonda link değişimi çözümünü tercih etmiyorum şahsen. Ancak bütçenin kısıtlı olduğu durumlarda faydalanabilecek bir çözüm.

2006 yılından bu yana SEO üzerine araştırmalar ve çalışmalar yürütmektedir. Pek çok yerli ve yabancı projede SEO Manager ünvanı ile görev almıştır. Türkiye'deki birçok farklı sektördeki lider markaya SEO Danışmanlığı yapmaktadır. Türkiye çapında tanınan Color Ventures markası altında yer alan içerik odaklı projeleri bulunmaktadır. Kurduğu Vevona İnteraktif Ajansı ile şirketlere SEO, SEM, sosyal medya, mobil uygulama ve web tasarım hizmetleri vermektedir.

Son Yazılar
Yorum ( 4 )
 1. ElektroNikotin
  03 Ağustos 2010 at 01:44

  çapraz backlink in faydası gerçekten çok büyük.tecrübeyle sabittir.

 2. POLAT
  19 Ekim 2010 at 20:13

  Link değişimi için verdiğin bilgi gerçekten çok güzel. Fakat işin bir de şu yönü var. Örneğin kendi sitem için konuşmak gerekirse Pagerank 1 ve alexa da 5 milyon civarı. Genelde link değişimi yapan sitelere baktığımda Pagerank 3 olmasını veya Alexa değerinin yüksek olmasını istiyorlar. Alexa’da yükselmek çok zor değil. Fakat aynısını Pagerank için söylemek zor. Ben zaten kendi çabamla Pagerank 3 olduktan sonra diğerleriyle neden link değişimi yapayım ki?. Pagerank 3 değeri de Türkiye’de bence gayet iyi bir değer.

 3. Emrah Öztürk
  19 Ekim 2010 at 22:31

  Link değişimi yapmak aslında pek çok yönden faydalı. Bu tabi sizin kategorinizde kısacası sizin siteniz kapmasına giren siteler ile olursa. Pagerank 3 olması çok iyi bir değer değil. Ben aksine farklı düşünüyorum. Normal bir değer. Türkiyede kişisel giriş ile açılmış siteler bugün büyük sermayeli web siteleri ile aynı ziyeretçi kitlesine ve aynı pagerank değerine sahip ise PR 3 normal bir değer. Bir eğitmenin açtığı site PR 7. Bir kişisel günlük yazan blogcunun sitesi PR 5. Sadece fotoğraf yayınlayan amatör bir fotoğrafçının sitesi PR 4. Bir seo danışmanının sitesi PR 3 hatta PR 0 bile var. PR burda amaç değil araçtır. Elbetteki PR değeri yüksek olan siteler iyi siteler değildir ancak belli bir sınıflandırmayı atlatmış sitelerdir.

  Eskiden yayınlanan bazı tablolar vardı. İşte 80 tane PR 3 backlinkin olursa siten PR 3 olur yok 150 tane PR 4 olursa siten PR 5 olur gibisinden. Tabi bunlar ne kadar doğru google çalışanlarına sormak lazım. PR yükseltmek için çalışmalarım hiç olmadı. Ben sıralamalar ile uğraşıyorum. PR 6, PR 5 sitelerimde oldu. Ancak yeri geldi PR 5 siteden kazandığımın 2-3 katını PR 1 siteden kazandım. Dediğim gibi PR burda amaç değil araçtır. Siteniz çok güncel ve kaliteli ise emin olun PR değerine bakmaz insanlar.

  Alexa hakkındaki fikirlerinize gelince.
  Alexa değerini yükseltmek elbetteki bazı yöntemler ile kolay. Ancak farkındasınızdır ki bu gibi yöntemlerle yapılan yükseltmeler kalıcı değildir. Alexa tablosunu inceleyerek bunun doğal olup olmadığını pekala anlayabiliriz. Alexa değeri sitenin kalitesini değil ziyaretçinin sadakatini, sitenin popülerliğini ve yine ziyaretçinin kalitesini gösterir. Aynı zamanda güncelliği hakkında da ip ucu verebilir.

 4. POLAT
  20 Ekim 2010 at 07:33

  Yazdığınız o uzun yorum için teşekkürler. Benim için zaten ister pagerank olsun ister alexa olsun, ikisi de umrumda değil açıkçası. Ben, ilgimi çeken konularda yazımı yazarım. Okuyan okur, okumayan okumaz. Arada yazdıklarıma yorumlar da yazılıyor. Siteye ne kadar ilgi gösterirsen sitenin yükselmesi de bir o kadar hızlı oluyor zaten. Bu arada sık sık olmasa da ara ara yazdıklarını takip ediyorum. Başarılarının devamını dilerim.