Obezite

obezite

obezite

Obezite nedir?

Obezite fazla yağın kişinin sağlığını bozduğu durumdur. Genellikle vücut kitle endeksinin 30 kilodan fazla olduğu durumlarda tanımlanır.Zayıflama

Obezitenin riskleri

Hem fazla kilolu olmak hem de obez olmak bireylerin sağlığı üzerinde önemli etkileri olan hastalıklara yakalanma riskini arttırıyor.

-Diyabet-normal kilodaki insanlarla obezler karşılaştırıldığında 2.tip diyabetin obezlerde gelişme olasılığı normal kilodaki insanlara göre %20 daha fazla.

-Kanser-sigara içmeyenler arasındaki kanserden ölümlerinin %10’u obezite yüzünden

-Koroner kalp rahatsızlıkları-Kalp kanserine ve inmeye sebep oluyor

-Hipertansiyon-hipertansiyonu olanların %85i vücut kitle endeksinin 25 kilo üstünde olanlar

-Ciğer hastalıkları-obez kişilerin neredeyse %90’ıyağlı ciğerleri yüzünden siroza yakalanıyor.

Obezitenin nedenleri

Genetik

Hangi genlerin kişileri fazla kilolu ya da obez olmaya meyilli yaptığı bilinmezken bazı insanların genlerinden dolayı kilo almaya daha yatkın oldukları biliniyor.

Kolayca kilo alan insanlar doydukları mesajını almakta daha az hassas olabilirler bu yüzden de doydukları halde yemek yemeye devam ediyor olabilirler.Yeşil çay içmek kilo vermenize yardımcı olur

Beslenme davranışları

Nasıl hissettiğimiz nasıl yediğimizi etkileyebilir. Bazı insanlar stresli, depresif ve kendilerini baskı altında hissettiklerinde daha fazla yerler. Bazı insanlarda canı sıkılınca ya da yorulduklarında daha fazla yemek yer.

Fiziksel aktivite

Fiziksel aktivitenin egzersiz ve sağlıklı olan bağlantısını burada hatırlamak çok önemli.

Ailenin etkisi

Çocuk içinde büyüdüğü ailenin hayat tarzını benimsediği için ailelerin çocuklarına güzel alışkanlıklar edindirmesi sağlıklı nesiller için çok önemlidir.Fitness – Diyet

2006 yılından bu yana SEO üzerine araştırmalar ve çalışmalar yürütmektedir. Pek çok yerli ve yabancı projede SEO Manager ünvanı ile görev almıştır. Türkiye'deki birçok farklı sektördeki lider markaya SEO Danışmanlığı yapmaktadır. Türkiye çapında tanınan Color Ventures markası altında yer alan içerik odaklı projeleri bulunmaktadır. Kurduğu Vevona İnteraktif Ajansı ile şirketlere SEO, SEM, sosyal medya, mobil uygulama ve web tasarım hizmetleri vermektedir.

Son Yazılar

Yorumlar kapalı