Otoriter sitelerden güçlü backlink alın.

backlinksSEO Danışmanı olarak hizmet verdiğim bazı firmalar için uyguladığım bir yöntem. Bilenler elbette vardır. Ancak bilmeyen arkadaşlar için çok sağlam bir backlink alma yöntemidir.

Öncelikle bahsetmek istediğim bir nokta var. Otoriter siteler TrustRank ‘ı yüksek sitelerdir. Bu siteler Google’ın tüm filtrelerinden geçmiş, belli bir seviyeye gelmiş ve Google’ın gözünde iyi bir değer kazanmıştır. Bu sitelerden alacağınız backlinkler siteniz için inanılmaz derecede yararlı olacaktır. Alexa değeri, pagerank’ı, günlük ziyaretçi sayısı, ziyaretçisinin kalitesi (porno,warez içerikli sitelerin ziyaretçisi kalitesiz olarak nitelendirilir.), index sayfası, kaç yıllık domain olduğu, kaç yıldır aktif olduğu, ortalama kaç yıl daha hizmette kalacağı (domainin whois bilgilerinden domainin kaç yılına kadar alındığına bakarak tahmini bir değerlendirme yapabilirsiniz. Çünkü sitenin kapanmasını etkileyebilecek pek çok faktör mevcut.) Kaliteli ziyaretçi, bilinçli ziyaretçidir. Özellikle webmaster veya teknik konulu sitelerin ziyaretçileri daha bilinçli olarak kabul edilir çoğu zaman. İleri düzey kullanıcı oldukları için büyük olasılık böyle.

Otoriter siteler içerisinden bizim arayacağımız siteler forum siteleridir. Forum sitelerinden yararlanmak için belirlediğiniz sayfaların do follow olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Do follow değil ise arayışa devam edin. Şimdi bir otoriter forum bulduk diyelim. Bu sitelerden backlink alabileceğiniz sayfalar ise şöyle;

 1. Konu İçeriği
 2. İmza
 3. Profil Sayfaları

1. Konu içeriği: Konu içeriğinden backlink almak için faydalı bir konuyu anlatabilir burdan kendi sitenize link verebilirsiniz. Abartmadan, forumda arama yaparak daha önce açılmamış faydalı bir konu açarak doğal backlink edinebilirsiniz.

2. İmza: Forumlarda imzalarınıza linkinizi yerleştirerek, bulduğunuz pagerankı olan sayfalara yorum bırakabilirsiniz.

3. Profil Sayfaları: Profil açarak buraya linkinizi ekleyebilirsiniz.

Linkinizi eklediğiniz sayfaları güçlendirin.

Linkinizi eklediğiniz sayfalara bildiğiniz tüm backlink alma yöntemleri ile backlink alarak o sayfanın backlink sayısını arttırarak sitenize çok daha güçlü bir backlink sağlamış olursunuz. Backlinki olmayan bir sayfadan link almaktansa, backlinki olan sayfadan almak daha faydalı olacaktır.

2006 yılından bu yana SEO üzerine araştırmalar ve çalışmalar yürütmektedir. Pek çok yerli ve yabancı projede SEO Manager ünvanı ile görev almıştır. Türkiye'deki birçok farklı sektördeki lider markaya SEO Danışmanlığı yapmaktadır. Türkiye çapında tanınan Color Ventures markası altında yer alan içerik odaklı projeleri bulunmaktadır. Kurduğu Vevona İnteraktif Ajansı ile şirketlere SEO, SEM, sosyal medya, mobil uygulama ve web tasarım hizmetleri vermektedir.

Son Yazılar
Yorum ( 3 )
 1. özcan
  06 Ekim 2010 at 17:13

  Önerin için sağol Emrah Abi.Bir de bu ototiter sitelerden bazılarını yazsan olmaz mı?

 2. Emrah Öztürk
  06 Ekim 2010 at 18:32

  Alanında lider siteler. Kendi alanınızda aramalarda ilk sayfada olan siteler özellikle.

  Örnek olarak seo danışmanı kelimesi için, kişisel sitem olan emrahozturk.com gibi. Ancak alternatif olan diğer sitelerden de link alabilirsiniz. Yukarıda niteliklerini yazdım Özcan kardeşim.

 3. Sondaj
  20 Mayıs 2011 at 08:47

  Gerçekten açıklayıcı bir açıklama olmuş.teşekkürler. hemen uygulamaya başlayacağım.