Page Speed / Sayfa Açılış Hızını Arttırın

page speed

Google, siteleri bilinen 200 farklı kritere göre sıralamaya sokuyor. Tabiki bu 200 faktörde kendi içinde algoritmalarla birbiri ile ilişkilendiriliyor. Kelimenin arama yoğunluğuna, sonuç sayısına ve kelime de yer alan sitelerin durumlarına göre birbiri içinde algoritmalar oluşuyor. Google’un dikkat ettiği kriterlerden bir tanesi de sayfa açılış hızı. Sayfa açılış hızı içinde pagespeed.googlelabs.com url adresini aktif ederek geliştiriciler içinde sorgulanan site hakkında bilgiler ve öneriler vermekte. SEO çalışması yaptığım müşterilerimin sitelerinde en çok dikkat ettiğim unsurlardan bir tanesidir sayfa açılış süresi. Çünkü Google, aranan içeriğe en hızlı şekilde ulaşmasını sağlamak amaçlı kurulmuştur. Ziyaretçileri en hızlı açılan ve en özgün içeriğe göndermeyi amaçlamaktadır.

google page speed serviceYukarıda işaretlediğim yer ile desktop pc için sorgu yapabiliyorsunuz. Yani desktop pc ile sitenize giriyor gibi test ediyor servis. Hemen altındaki seçenek ile de mobil cihazlar üzerinden test yapabiliyorsunuz. Google son 2 yılda özellikle mobil üzerinde çalışmalar yapıyor. Her geçen gün servislerini mobil cihazlar için uygun hale getiriyor. En son Google Docs hizmetini mobil için hizmete soktuğunu resmi blog sayfasından duyurdu.

İnternet sitenizi pagespeed adresinden sorguladıktan sonra karşınıza aşağıdaki gibi bir sayfa çıkacaktır. Sayfanın üst bölümünde size bir kalite puanı verecek. Bu kalite puanını olabildiğince arttırmanız sizin yararınıza olacaktır. (www.emrahozturk.com için verdiği sonuç ve öneriler)

page speedSayfa hızını arttırmak için birkaç önerim olacak:

 • Inline CSS kullanmayın.
 • Sayfa içerisinde kullanacağınız resimleriniz için CSS Sprite özelliğini kullanın mutlaka. (http://j.mp/l3ktB3)
 • Sayfa içerisinde kullanılan JS dosyalarını sıkıştırın. (Minify Javascript aracı için > www.minifyjavascript.com)
 • Sayfa içerisinde kullanılan CSS dosyalarını sıkıştırın. (Minify CSS aracı için www.minifycss.com/css-compressor / http://code.google.com/p/minify/)
 • Sayfa içerisinde cache özelliğini mutlaka kullanın ve bu süreyi minimum 1 hafta yapın.
 • Kullandığınız tüm görsellere mutlaka yükseklik ve genişlik ölçülerini yazın.
 • Kullanılan js dosyalarında özellikle “?” versiyon yazar. “?” sonrasını Google önbelleğe almıyor. Sitelerinizde bunları farklı bir şekilde ifade ederseniz yine sayfa açılış hızına etki edecektir.
 • Sayfa içerisinde farklı bir sunucudan çağrılan dosyalar var ise (resim, js, css gibi) bunları kendi sunucunuza almalısınız.
 • Blog vb bir siteniz var ise yazılarda kullandığınız görsellerin boyutu ziyaretçilerin genel olarak internet hızlarına oranla büyük olması gerekmektedir. Siteye giren botların resmi yüklemesi uzun sürmeyecektir. Ancak giren ziyaretçiye sayfa geç açılacaktır. Bu yüzden ziyaretçi sayfadan erken çıkacaktır. Bu da hemen çıkma oranlarına yansıyacak ve Google sitenize – puan verecektir.

Burdan da anlayacağınız gibi Google kendisi için değil kullanıcılar için site yapmanızı önemsemektedir. Tamamen kullanıcı taraflı çalışan akıllı botları ile sayfalarınızı analiz eder ve sonuçlara göre algoritmalarda sıralamaya sokar. Buda sizin arama motorlarındaki sıralamanızı belirler. Siz kullanıcıya ne kadar hızlı, ne kadar özgün ve anlaşılır bir site yaparsanız Google’da sitenize o kadar önem verecektir.

Konu ile ilgili güncel gelişmeler oldukça yazıyı da güncelleyeceğim. Ancak şimdilik bu kadar diyebiliriz. Tabi extreme olarak daha farklı yöntemlerde var ama bunları da kendiniz deneyerek bulmalısınız. Nitekim SEO deneme yanılmadan ibarettir bir yerde biz SEO danışmanları için.

2006 yılından bu yana SEO üzerine araştırmalar ve çalışmalar yürütmektedir. Pek çok yerli ve yabancı projede SEO Manager ünvanı ile görev almıştır. Türkiye'deki birçok farklı sektördeki lider markaya SEO Danışmanlığı yapmaktadır. Türkiye çapında tanınan Color Ventures markası altında yer alan içerik odaklı projeleri bulunmaktadır. Kurduğu Vevona İnteraktif Ajansı ile şirketlere SEO, SEM, sosyal medya, mobil uygulama ve web tasarım hizmetleri vermektedir.

Son Yazılar
Yorum ( 4 )
 1. Mattet
  03 Mayıs 2011 at 15:08

  Çok iyi olmus arkadaşım teşşekürler :)

 2. Bulgaristan üniversiteleri
  06 Mayıs 2011 at 02:10

  güzel paylaşım bunlar bizi aşar biz sitelerimiz ilk sayfalarda gezinsin 1. sıraya çıkalım die uğraşıyoruz millet hızı bile düşünüyor

 3. Emrah Öztürk
  06 Mayıs 2011 at 11:57

  Artık 1. sırada yer alma kriterleri değişiyor. Google eski basit sisteminden çok daha komplike bir sisteme doğru hızla ilerliyor. Özellikle Google.com aramalarında bunu görebiliyoruz. Ancak daha henüz Türkiye aramalarında pek çok şey oturmuş durumda değil.

 4. Ekrem
  16 Mayıs 2011 at 13:07

  Evet buna bende dikkat ettim gerçektende fark oluyor.