QR Kod ve İnternetteki Önemi


QR Kodu (quick response = çabuk tepki) mobil cihazların kameralarından okutulabilen özel matriks barkod (veya iki boyutlu barkod) türüdür. 1994 yılında Denso adlı japon firma tarafından geliştirilmiştir. Kod kare beyaz fon üzerinde siyah motiflerden oluşur. Otomotiv sanayiinde kullanılması amacıyla geliştirilen QR Kodu Japonya ve Güney Kore’de oldukça yaygın kullanılmaktadır. Günümüzde dijital kameralı mobil telefonlarının etkisiyle QR Kodu kullanımı yaygınlaşmaya başlamıştır. Kaydedilen görsel çözümlenerek barkod içeriği kullanıcıyı çoğunlukla bir internet adresine yönlendirmektedir.

QR Kodu standartları
Japon standart kodu JIS X 0510
ISO kodu ISO/IEC18004

Yapısı
Nümerik en fazla 7.089 karakter kapasitesi vardır.
Alfanümerik en fazla 4.296 karakter kapasitesi vardır.
İkilik sistem (8 Bit) olarak en fazla 2.953 Byte kapasiteye sahiptir.
Kanji/Kana olarak en fazla 1.817 karakter kapasitesi vardır.

Kaynak: Wikipedia

QR kod internet ile gerçek hayatı ilişkilendirme konusunda oldukça başarılı bir uygulama. Dersaneler, arkadaşlık siteleri, çeşitli farklı kurumlar bu kod aracılığı ile internet ile gerçek hayat arasında bir köprü kurmayı hedefliyor ve bazıları da bunu başarıyor.

Basit bir telefon kullanımı ile istenilen bilgiye ulaşmayı hedefleyen QR kodlar hayatın içinden pek çok bilgiye internet üzerinden anında erişmemizi sağlıyor.

Web tasarım izmir ajanslarının bazılarında gördüğüm kadarı ile QR kod kullanımını kartvizit ve fuar stantlarına da yansıtmışlar. Sosyal projelerde ve hatta otobüs duraklarında bol bol görmeye başladım. QR kodları yanlış kullanan reklam çalışmaları da yok değil. Örnek veriyorum hareket halindeki bir tırın arka kapağının üst köşesinde yer alan bir QR kod nasıl kullanılabilir ki ?

2006 yılından bu yana SEO üzerine araştırmalar ve çalışmalar yürütmektedir. Pek çok yerli ve yabancı projede SEO Manager ünvanı ile görev almıştır. Türkiye'deki birçok farklı sektördeki lider markaya SEO Danışmanlığı yapmaktadır. Türkiye çapında tanınan Color Ventures markası altında yer alan içerik odaklı projeleri bulunmaktadır. Kurduğu Vevona İnteraktif Ajansı ile şirketlere SEO, SEM, sosyal medya, mobil uygulama ve web tasarım hizmetleri vermektedir.

Son Yazılar

Yorumlar kapalı