Dünya üzerinde pazarlama stratejileri her geçen gelişiyor. İşletmeler hizmet veya ürünlerini en iyi şekilde pazarlamayabilme adına pek çok farklı şekilde girişimler gerçekleştiriyor. Markalarının bilinirliği arttıkça satış oranlarıda aynı oranla artıyor. İşletmelerin tercih ettiği pazarlama tekniklerinin en başında web siteleri gelmektedir. Web siteleri sayesinde ürün veya hizmetlerini yerel, ulusal veya uluslararası pazarlamak için ve popüler olması için yazılımlarını geliştirerek arama motorlarında daha üst sıralarda yer almayı hedefliyorlar. Burda biz SEO danışmanlığı yapanlar devreye giriyoruz.

Arama motorlarında, özellikle Google aramalarında üst sıralarda çıkabilmenin pek çok tekniği mevcut. Bunlar kelimelerin arama hacmine, ülke uzantısına göre değişmektedir. Popüler kelimelerde olan rekabeti kelime arama sonuçlarında çıkan reklamların oranına bakılarak anlaşılabilir.

rent a car arama sonuçları

Örnek olarak yukarıda rent a car aramasının sonuçunda çıkan reklam sayısını görebilirsiniz. Resme tıklayarak rent a car aramasına yönlenip durumu görebilirsiniz. Diğer sayfalarda da reklamlar çıkmaya devam edecektir. Kelime hizmet kategorisinde yer alan araç kiralama firmalarının oldukça ilgi gösterdiği bir kelime.

Ancak bu reklamların tıklanma oranları oldukça düşük. Bunu aşağıda yer alan haritada net olarak görebiliyoruz. Aşağıda yer alan kırmızı renkli bölgeler en çok tıklanan bölgeler, en az tıklanan bölgelerde mavi renkli bölgelerdir. Arama sonuçlarında yer alan ilk sıradaki siteler %90 civarında ziyaret edilmektedir. 2. ve 3. sırada yer alan siteler 1. sıradaki sitelere oranla daha az ziyaret edilebiliyor. Bu tabi kullanıcın aradığı içeriğe görede değişebilmektedir.

seo araştırması

SEO kavramı henüz Türkiye sınırları içerisinde yeni bir kavram olduğundan işletmeler kuşku ile yaklaşabiliyor bazen. Ancak bilmeleri gereken bir nokta var. SEO çalışmaları yaptırırken dikkat edeceğiniz kavram sözleşmedir. Ben müşterilerimle sözleşmeli olarak çalışıyorum. Sözleşme hem müşterimin hemde benim haklarımı koruduğundan her zaman tercih edilmelidir.

Arama motoru optimizasyonu
yaptırmak veya siteniz hakkında bilgi almak istiyorsunuz, iletişim sayfasından bana ulaşabileceğiniz bilgileri bulabilir, dilerseniz iletişim formundan bana soru veya tekliflerinizi gönderebilirsiniz.

Yorum ( 2 )
  1. SEO Hizmeti | Tovbekar.Net
    15 Nisan 2011 at 13:28

    […] geliştirerek arama motorlarında daha üst sıralarda yer almayı hedefliyorlar. Burda biz SEO danışmanlığı yapanlar devreye […]

  2. Google'dan Yeni SEO Rehberi | SEO Danışmanı
    19 Mayıs 2011 at 13:12

    […] SEO Hizmeti […]

Bir cevap bırakın