Seo için demek ki derinlik önemli

Bir süredir Google aramalarını inceliyorum. Bu aralar bir dalgalanma söz konusu ayrıca bazı aramalar için. Bunun dışında aramalarda gözüme çarpan bir incelik daha var. Google kategorilendirmeye önem veriyor gerçek anlamda. Derinliğini iyi sağlamış siteler kazanacaktır bu yüzden. Bunun yanında Sef url yapısı olan sitelerde bir adım önde olacak sef url yapılandırmasına sahip olmayanlara göre. Yani kullanıcı içeriğe en kısa ve en anlaşılır yollarla ulaşabilmeli. Google’da bunu istiyor. SEO önemini tekrar gösteriyor burda.

Google.com.tr aramalarına yansıyan bu özellik sayesinde yapılan aramalarda içeriğin hangi kategoride olduğunu görerek doğru sonuçu bulmak daha kolay olacak. Bir kelimenin birden çok anlamı olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu yüzden kategorileme ( site içi derinlik ) çok önemli.

Aşağıdaki resimde de gördüğünüz gibi gayet hoş bir uygulama.

Adsense en çok kazandıran kelimeler araması

Adsense en çok kazandıran kelimeler araması

Google üzerinde yapılan pek çok aramada bazı sitelerde bu tip kategorilendirme görülebiliyor. Bu zamanla derinliğini iyi sağlamış tüm sitelerde görünecektir. Sitenize SEO optimizasyonu yaptırırken veya yaparken konunun tam yerini iyi belirlemelisiniz. Gerekirse alt kategoriler oluşturarak girilen içeriğin tam anlamı ile kategorisine ait olmasını sağlayın.

Emrahozturk.com da buna dikkat etmedim. Çünkü içerik olarak kazanmayı hedeflediğim bir site değil. Sadece bilgi paylaşımı yapıyorum. Gerekli incelemeleri ve iyileştirmeleri sürekli yapıyorum zaten site üzerinde.
Sonuç olarak Google kullanıcı dostu olmak için elinden geleni yapıyor.

2006 yılından bu yana SEO üzerine araştırmalar ve çalışmalar yürütmektedir. Pek çok yerli ve yabancı projede SEO Manager ünvanı ile görev almıştır. Türkiye'deki birçok farklı sektördeki lider markaya SEO Danışmanlığı yapmaktadır. Türkiye çapında tanınan Color Ventures markası altında yer alan içerik odaklı projeleri bulunmaktadır. Kurduğu Vevona İnteraktif Ajansı ile şirketlere SEO, SEM, sosyal medya, mobil uygulama ve web tasarım hizmetleri vermektedir.

Son Yazılar
Yorum ( 2 )
 1. perde modelleri
  24 Mayıs 2010 at 11:29

  Bu dedikleriniz , yani kategorilendirme 25/5/2010 tarihinde ne durumda ? Hala geçerli mi acaba?
  Teşekkürler.

 2. Emrah Öztürk
  26 Mayıs 2010 at 13:23

  Tabiki hala geçerli. Değişimler takip edebildiğim kadarı ile hala sürüyor. Google son dönemde yıllardır olan değişim hızına oranla daha büyük ve hızlı bir değişim yaşıyor. Türk interneti bu değişimden ne şekilde etkilenecek genel anlamda önümüzdeki zamanlarda göreceğiz.