Yıllardır pek çok pazarlama taktiği geliştirilmiştir. Pek çok farklı alanda birbirinden farklı pek çok tanıtım ve reklam taktikleri geliştirilmiş ve uygulanmıştır. Zamanın şartlarına göre gerek olumlu gerek olumsuz sonuçlar alınmıştır. Son 10 yılın su götürmez gerçeklerin biride internet üzerinden pazarlamadır. İnternet üzerinden pazarlama yapmanında farklı biçimleri mevcut. Bunlardan en karlı ve uzun vadeli olanıda SEO.

Nedir bu SEO?

SEO İngilizce karşılığı ” Search Engine Optimization” Türkçe karşılığı ise “Arama Motoru Optimizasyonu” kavramının kısaltmasıdır.  Arama Motoru Optimizasyonun temel amacı işlenen site içeriğini arama motorlarında üst sıralara çıkararak ilgili kitleye ulaştırmaktır ve içeriği/ürünü/hizmeti tanıtmaktır.

Arama motoru pazarındaki hareketlenme 1998 yılında Larry Page ve Sergey Brin isimli 2 Stanford Üniversitesi öğrencisinin Google isimli arama motorunu kurması ile başladı. Arama motorlarının günümüze kadar yapmak istedikleri en temel amaçları, arama yapan kişinin o an neyi aramak istediğini bilmeleridir. Böylece arama yaptıkları içeriğe yönlendirebilir. İnternet temel olarak araştırma üzerine kurulmuştur ve arama motorları bunda en büyük rolu oynarlar.

İlk sıraların büyük ilgi gördüğünü farkeden işletme sahipleri Adwords,Yahoo Publisher Network ve Microsoft Publisher gibi reklam alanları yaratarak reklam pazarınada yeni bir soluk getirmişlerdir. Zamanla reklam alanları ile arama sonuç alanlarını birbirinden ayıran kullanıcılar reklam sonuçlarından ziyade, arama sonuçlarına yönelmişlerdir.

Durumun farkına varan işletme sahipleri SEO ‘ya yönelerek ürünleri daha seri ve daha az reklam maliyeti ile satarak uzun soluklu bir reklam çalışması ile karlı dönüşüm oranları yakalamışlardır. Böylece SEO günümüzdeki popüleritesine ulaşmış ve yeni bir iş kolu haline gelmiştir.

Yorum ( 2 )
  1. Yoksa hala web siteniz yok mu? | SEO Danışmanı
    11 Kasım 2010 at 02:32

    […] SEO Nedir? […]

  2. Emre
    10 Temmuz 2015 at 09:37

    teşekurler cok saol

Bir cevap bırakın