Sosyal Arama ve Sosyal E-Ticaret

sosyal aramaBiz SEO danışmanlarının işi aslında temelde analizden geçer. Kurgusunu yapacağımız ve pazarlayacağımız ürün veya hizmeti öncelikle analiz ederiz. Pazar payını, olası geri dönüşleri, ortalama satış miktarlarını ve süreç yönetimi en yakın oranlarla analiz etmemiz gerekiyor. Bu analizler sayesinde bir sonraki adım için neler yapmamız gerektiğini daha net anlayabiliyoruz.

Son birkaç yıldır takip ettiğime ve son olarak da Facebook tarafından yapılan yeniliklere göre sosyal arama sonuçları ile arama alışkanlıklarımızı daha iyi analiz edecekler. Sosyal çevremiz, yeteneklerimiz, beğendiğimiz web siteleri, takip ettiğimiz sosyal profiller ve profillerin analizlerine göre bizim aramalarımız iyileştirilecek. Google+ ile bunu Google hedefliyor ve yapıyor da. +1 butonu ile Google oturumu açıkken aradığınız içerik ile ilişkili arkadaşlarınız tarafından veya sizin tarafınızdan +1 yapılmış sayfa veya siteler öncelikli çıkıyor. Hatta +1 butonunu kullanmamış olsanız da daha önce birden fazla ziyaret ettiğiniz siteler öncelikli çıkıyor aramalarda. Google arama geçmişinizi kaydediyor.

facebook graph search

Facebook graph search ile de İzmir’de oturan İzmirlilerin gittiği barları görebileceksiniz. Çok özel aramalar çıkacak. Tabi bu da bazı insanları üzebilir. Ekşisözlük yazarları tarafından da belirtildiği üzere Türkiye için bayanların biraz daha canı sıkılabilir. Ancak kitleler ile ilgili veya çevreniz ile ilgili çok önemli eğilimleri de buradan görebilirsiniz.

Google+ ilk çıktığında benim bir öngörüm vardı. O zaman daha “sosyal medya uzmanı” mesleği çok çok yeni bir sözcüktü ve daha kariyer sitelerinde yer almıyordu. Benim ve daha birçok kişinin öngörüsüne göre Google +1 butonu ile kişilerin arama alışkanlıklarını topluluktan bireysele indirmenin peşindeydi. Sosyal arama motoru olarak yola devam etmek istiyordu. Aynı zamanda yeni trendlere de ayak uyduruyor ve sosyal ağını güçlendiriyordu. Facebook karşısında ne kadar aktif olabildi sorusunun cevabı çok olumlu değil. Ancak istediğini bir nebze de aldı ve almaya da devam ediyor.

kişisel arama sonuçları

Arama motoru stratejileri geliştirirken bir nevi paranoya yaparak bazı konulara ve yeniliklere yaklaşmanız gerekiyor. Facebook zaten yıllardır bizim özel bilgilerimizi etrafa dağıtıyor. Bir yandan da bizi analiz ediyor. Türk toplumumun en sevdiği alışkanlıklarını veya fobilerini, nefretlerini analiz edebiliyorlar. Facebook yıllardır zaten istihbarat birimleri tarafından kullanılıyor. Çünkü insanlar arasında Facebook öyle bir yayılmış ki olmazsa olmazlardan bir tanesi haline gelmiş insan hayatında. Facebook gibi sosyal ağlar üzerinden istediğiniz kişilerin pek çok bilgisine ulaşabiliyorsunuz. İşe alım sürecini bile uzun zamandır etkiliyor.

sosyal medya

Sosyal ağlar inanılmaz bir alışveriş potansiyeli barındıran mecralar. Bunun farkına varan pek çok şirket son 2 yılda sosyal medya üzerinde çok çeşitli pazarlama stratejileri geliştirdi. Arama motorları, özellikle Google sosyal medyanın varlığını red eden veya sosyal medya ile etkileşimi yeterli olmayan internet sitelerini cezalandırırcasına aramalarında değişimler yaptı. Sosyal medya, istediğiniz özelliklerde topluluklara erişebilmek için gerçekten çok önemli pazarlama araçları. Sosyal e-ticaret olarak da yakında daha fazla hayatımıza girmeye başlayacak. Pinterest ve Fancy sosyal eticaret için özellikle yurtdışı girişimler tarafından oldukça iyi kullanılan plaftormlar. Bunun yanında Türkiye’de de sosyal eticaret girişimleri görüyoruz ve bunların sayısında da artış olacağını biliyorum. Sosyal aramaların gelişmesi ile sosyal eticaret siteleri de paralel olarak gelişecektir. Arkadaşlarınızın veya sizinle aynı özellikle sahip ve eğilimleri gösteren kişilerin veya toplulukların yaptığı alışverişleri görerek daha kararlı alımlar yapacaksınız.

Sosyal medya, arama motorlarını sanıldığından çok daha fazla etkiledi ve sosyal arama kavramını beraberinde getirdi. 2013 yılı ve sonrasında özellikle sosyal arama ile ilgili çok daha fazla şeyin yazılıp çizileceğini tahmin ediyorum. SMO, yani sosyal medya optimizasyonu ve SEO birleşerek SSO (Social Search Optimization) adını alıyor. Süreci herkes gibi bende merakla izliyor olacağım.

Twitter üzerinden beni takip edebilirsiniz. @emrahoztrk

Linkedin üzerinden bağlantıya geçmek için tıklayın.

2006 yılından bu yana SEO üzerine araştırmalar ve çalışmalar yürütmektedir. Pek çok yerli ve yabancı projede SEO Manager ünvanı ile görev almıştır. Türkiye'deki birçok farklı sektördeki lider markaya SEO Danışmanlığı yapmaktadır. Türkiye çapında tanınan Color Ventures markası altında yer alan içerik odaklı projeleri bulunmaktadır. Kurduğu Vevona İnteraktif Ajansı ile şirketlere SEO, SEM, sosyal medya, mobil uygulama ve web tasarım hizmetleri vermektedir.

Son Yazılar
Yorum ( 3 )
 1. Seo
  25 Ocak 2013 at 17:00

  Emrah bey merhaba,

  Yazınızı çok beğendim. Sitenizide ilgiyle takip ediyorum. Seo içerisine sosyal medya entegre edildiğinde çok daha iyi sonuç veriyor. Bunu yaptığım çalışmalarda gözlemleyebiliyorum.

 2. Güncel Blog
  25 Ocak 2013 at 21:11

  teşekkürler

 3. Sefa Gedik
  30 Temmuz 2013 at 08:04

  elineze sağlık hocam güzel makale olmuş