Türkiye’de Dijital Pazarlama nereye gidiyor ?

Genelde çeşitli süreçleri analiz ederek ve belirli bir görüş bildirmeden takip etmeyi tercih eden biriyim. Bu yüzden Google ve diğer dijital pazarlamayı etkileyen mecraların gelişim süreçleri ile ilgili belirli bir görüş bildirmedim. Uzun zamandır da üzerinde çalıştığım projeler ve SEO danışmanlığı yaptığım firmaların yoğunluğundan dolayı bloguma gerekli zamanı ayıramadım.  Bu süreç içinde Color Ventures isimli firmayı kurarak, şirketlerin SEO, SEM, Sosyal Medya ve özel yazılım ihtiyaçlarına cevap vermeyi hedefliyoruz. Firmamızı kurmamız ile birlikte Türkiye’de çok büyük seramik üreticilerinden biri ile özel yazılımlar üzerine anlaşmalar sağladık. Yine çeşitli e-ticaret sitelerinin SEO ve SEM çalışmalarını da üstlendik. Türkiye’nin en büyük ve en iyi içerik geliştiricilerinden biri olan CNT Interactive‘e ait olan projelerden Tamindir.com ve Oyunkolu.com‘a da kısa süreli destek sağladık. Bu bağlamda portföyümüzü genişletmeyi hedeflemekteyiz.

dijital pazarlama

Gelişen süreci izlerken, 2012 yılında başarılı seminerler düzenleyen sevgili arkadaşım Aykut Aslantaş, dijital pazarlamanın üniversitelerdeki yerini arttırdı diye düşünüyorum. SEO eğitimleri ile de pazarlama departmanlarında daha bilinçli sorumluların yer almasını sağladı. Türkiye’de hala SEO konusunda bilgi sahibi olmayan pazarlama departmanları var. Yine sektöre kattığı İnternette Görünür Olmanın Yolları – SEO & SEM kitabı ile de bu bilinçlenmeyi arttırdı. Kendisine bu konuda teşekkür ederim.

seo sem kitabı

2010 yılından bu yana mobil dünyadaki gelişmeleri takip etmekteyim. Yine bir dijital pazarlama uzmanı olarak mobil üzerindeki gelişmelerin geleceğe yönelik bildiğim pek çok doğruyu veya kazandığımız alışkanlığı değiştirecek diye düşünüyorum. Mobil üzerinde yaşanan gelişimler ve insanların hızla mobil dünyadaki etkileşimi arttırması sebebi ile mobile yönelik pazarlama tekniklerinin hızla önem kazandığını görüyorum.

Bununla beraber mobil arama sonuçlarında sürekli olarak iyileştirme yapan arama motorlarının yanında sosyal medya siteleri de bu sürece büyük katkı sağlıyor ve mobil ciddi bir mobil internet kullanıcı kitlesi oluşturuluyor. Mobilde ki bu gelişimler sonucu e-ticaret ve  içerik sağlayıcılar da bu anlamda ciddi adımlar atıyor. Mobil odaklı SEM 2013 yılında çok daha fazla öne çıkacak. Bu konuda bizimde bir çalışmamız mevcut. Bunu da önümüzdeki aylarda hep birlikte göreceğiz.

2013 yılında duyuracağımız projelerimizin arasında tarafımızdan geliştirilen ve özellikle blogcular tarafından yoğun olarak kullanılacağını düşündüğüm bir reklam networku yer alıyor. Türkiye’de önemli bir yere sahip olan içerik üreticileri için farklı bir kazanç kanalı olacağını düşünüyorum. Reklam veren kadar reklam yayıncısının da yönlendireceği bir proje. Yakında :)

Blogumu 2013 yılında çok daha fazla kullanacağım. Özellikle yaptığımız projeler ve istatistiksel araştırmalar konusunda buradan paylaşımlar yapacağım. 2013 yılında daha çok mobil üzerinde sosyal medya ve arama motoru reklamcılığı konusunda araştırmalar yapacağım. Bu konu ile ilgili geri dönüşümleri sizinle de paylaşacağım.

2006 yılından bu yana SEO üzerine araştırmalar ve çalışmalar yürütmektedir. Pek çok yerli ve yabancı projede SEO Manager ünvanı ile görev almıştır. Türkiye'deki birçok farklı sektördeki lider markaya SEO Danışmanlığı yapmaktadır. Türkiye çapında tanınan Color Ventures markası altında yer alan içerik odaklı projeleri bulunmaktadır. Kurduğu Vevona İnteraktif Ajansı ile şirketlere SEO, SEM, sosyal medya, mobil uygulama ve web tasarım hizmetleri vermektedir.

Son Yazılar
Yorum ( 2 )
  1. Simultane Tercüme
    25 Aralık 2012 at 20:45

    Çok güzel paylaşım olmuş hocam elinize emeğinize sağlık Emrah Öztürk kardeş…

  2. Sefa Gedik
    30 Temmuz 2013 at 08:05

    Teşekkürler hocam sıkı takipçinizim… başarılar dilerim