Yoksa hala web siteniz yok mu?

Son yıllarda artık her sektör internet üzerine akın ederken yoksa sizin hala bir web siteniz yok mu?

Yüzlerce sektör artık ürünlerini veya hizmetlerini internet üzerinden pazarlayarak, düşük pazarlama maliyetleri ile yüksek gelir elde ediyor. Bunlardan bir tanesini buradaki makalemde anlatmıştım. Değişik fikirler ile son kullanıcının dikkatini çekerek olağanüstü satışlar yapabilirsiniz. Dell örneği çok küçük bir örnektir. Sokaklarda el ilanı dağıtmaktan çok daha etkili bir yöntem olan SEO veya SEM firmaların grafiklerini olumlu yönde değiştiren mükemmel bir reklam aracıdır. Dünya devi firmaların SEO departmanları bulunurken bizim ülkemizde hala SEO kavramı çok az biliniyor. Pek çok işletmeci bir web sitesinin gerekliliğini bile kavrayabilmiş değil.

Geçen gün görüşme yaptığım bir işletmeci ile aramızda geçen konuyu anlatmak isterim sizlere.

Bir tavsiye üzerine beni aradığını söyleyen firma yetkilisi ofisine davet etti. Randevulaştık ve 2 gün sonra firmayı ziyaret ettim. Firmaya gelmeden önce bazı tabelalar gördüm etrafta. Verdikleri hizmet ile ilgili belki 10 tane tabela astırmışlar caddenin sağına soluna. Daha sonra firmaya girdiğimde de dikkatimi çeken başka bir nokta ise, kilerin kapısı açıktı ve içeride binlerce el ilanı vardı. El ilanı dağıtarak müşteri potansiyelini arttırmayı hedeflediği açıktı firma sahibinin. Ancak hepimiz biliyoruz ki sokakta dağıtılmaya çalışılan el ilanları mevcut. İnsanlar artık bu tarz konulara doymuş. Almıyorlar sizden ilan.

Neyse, içeriye girdim selamlaştık. gayet hoş ve modern bir ofisi bulunuyordu firma sahibinin. Benden SEO ile ilgili bilgi almak istedi. Bende SEO nedir, neden SEO yapılmalıdır gibi soruların yanıtlarını sıkmadan, örneklerle ve geliştirilen projelerle anlattım. Google Adwords’e göre olumlu yanlarını, diğer reklam türlerine göre çok daha uzun süre geri dönüşümler alındığını anlattım. Sitem üzerinde bulunan bazı makaleleride okumasını istedim. Ben ordayken bunları okudu. Sözlerimin bir noktadan sonra sıkabileceğini düşünerek verdiğimiz ufak bir arada benim yazmış olduğum bazı makaleleri okudu. Ben gelmeden önce zaten referanslarımı incelemiş olan firma sahibi, “SEO için ne gerekli peki?” diye sordu.

SEO için öncelikle bir web sitesi gerekli. Bu web sitesinin tüm standartlara uyan, ziyaretçinin gözüne hoş gelen, fazla karmaşık olmayan, renk uyumu içerisinde ve kolay kullanılabilir bir arayüze sahip olması gerektiğini firma sahibine anlattım. SEO için aşamaları anlattım. SEO kavramını tanımasını istedim öncelikle. Tüm müşterilerime SEO kavramını iyice anlatmak isterim. Çünkü ne yapıldığını bilmelerini isterim. SEO bir kelimede 1. sıraya gelmekten ibaret bir kavram olmadığını anlatırım. Firma sahibinede aynen bunları anlattım.

Firma kendi alanında İzmir’de yaklaşık 35 yıldır hizmet veren, şuan itibari ile Ege Bölgesi’ne hakim ancak Türkiye’nin kalan kesimlerinde de satış yapmayı hedefleyen bir firma. Hatta ürünlerini yurtdışında da pazarlamak istiyor. Bunun için farklı google uzantılarında da çalışma yapılacak. Ama önce Türkiye.

İşletme sahiplerinin biz SEO danışmanlığı yapanlara sıradan pazarlamacı gözü ile bakmalarını kesinlikle istemiyorum. Biz kazanıyorsak siz 10 katını belki 100 katını kazanıyorsunuz. Bizim kazancımız sizinle çalışma yaptığımı süre içerisinde olurken sizin kazancınız belki çok uzun yıllar sürebiliyor. Ayrıca biz size kazandırmak için SEO yapıyoruz.

Web sitesi yaptırırken kaçınılması gereken noktaları firma sahibi ile paylaştım. Web tasarım işini muhtemelen ben alacağım ancak almasamda tasarımı yapacak arkadaş ile kordineli çalışacağız.

Bir dahaki yazımda web sitesi yaptırırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlatacağım.

2006 yılından bu yana SEO üzerine araştırmalar ve çalışmalar yürütmektedir. Pek çok yerli ve yabancı projede SEO Manager ünvanı ile görev almıştır. Türkiye'deki birçok farklı sektördeki lider markaya SEO Danışmanlığı yapmaktadır. Türkiye çapında tanınan Color Ventures markası altında yer alan içerik odaklı projeleri bulunmaktadır. Kurduğu Vevona İnteraktif Ajansı ile şirketlere SEO, SEM, sosyal medya, mobil uygulama ve web tasarım hizmetleri vermektedir.

Son Yazılar

Yorumlar kapalı